PřihlášeníPro společnostien
Přihlášení Pro společnosti

ZKUŠENOST Z IAESTE STÁŽE

1. 2. 2019

EKVÁDOR, QUITO

Země, která má všechno

Vždycky jsem si myslel, že je Ekvádor jenom malou jihoamerickou zemí, která nemá co nabídnout. Jsem rád, že díky stáži jsem zjistil, že Ekvádor má vlastně všechno.

Začátkem října jsem dorazil do Quita, hlavního města Ekvádoru, kde měla začít moje stáž na místní univerzitě USFQ. Samotné Quito leží skoro ve 3000 m n. m., což byl pro nehorolezce, který byl maximálně na Sněžce, celkem úlet, ale na druhou stranu jsme se mohli z města jednoduše dostat lanovkou až na Teleferico, které leží ve 4000 m n. m., odkud byl úchvatný výhled na celé Quito. Ve městě nás varovali před nočními procházkami a místy, kde bychom se ani ve dne neměli procházet sami, ale to vše se dalo řešit jízdou s taxíkem, který byl ve srovnání s českými poměry skoro zadarmo.

Na místní univerzitě USFQ na ústavu chemického inženýrství jsem se zabýval výrobou bioethanolu pomocí enzymatického zpracováním kakaových lusků. I přes to, že jsem neuměl skoro ani slovo španělsky, se mnou všichni v laboratoři spolupracovali a neviděli problém v tom mluvit také anglicky. Omylem jsem se také dostal na celostátní konferenci chemického inženýrství Ekvádoru, kde jsem k mému údivu přednášel o své disertační práci v hlavním panelu, což byla skvělá zkušenost.

Každý víkend jsme měli něco v plánu a to buď výlet plánovaný IAESTE a nebo jsme si prostě pronajali auto a vyrazili. V Ekvádoru není nouze o nádhernou přírodu a dobrodružství. Jeden víkend můžete lézt na aktivní sopku, další jet surfovat na pobřeží nebo třeba do džungle pozorovat místní faunu a flóru. Když už jsem si myslel, že Ekvádor má všechno po čem může cestovatel jenom snít, tak jsme se dostali na Galapágy, do kterých jsem se na první pohled zamiloval. Na Galapágách můžete vidět asi tak bambilion různých druhů zvířat a rostlin, která nikde jinde na světě nejsou. Můžete se dívat na gigantické suchozemské i vodní želvy, lachtany zevlící na lavičkách v parku nebo se v klidu potápět se žraloky s vědomím, že největší nebezpečí na Galapách jsou tak maximálně kokosy padající z palem. Pokud chcete zažít něco opravdu mimořádného tak mohu Galapágy i Ekvádor jedině doporučit.

IAESTE se o nás celý pobyt dobře staralo a to už od samotného vyzvednutí na letišti, zajištění ubytování, výlety, party až po opětovné odvezení na letiště, kde jsem si uvědomil, že ty dva měsíce utekly jako voda a příště by to chtělo aspoň o měsíc víc. Stáž mi toho dalo opravdu hodně, například už vím, jak se španělsky řekne kuřecí, viděl jsem, jak to dělaj želvy a taky už vím, jak se dělá čokoláda. Poznal jsem mnoho skvělých lidí, se kterými se doufám v blízké době znova uvidím. Jsem rád, že jsem vycestoval a díky IAESTE to nebylo tak obtížné.

Ing. Miroslav Dragoun, VŠCHT Praha