PřihlášeníPro společnostien
Přihlášení Pro společnosti

ZKUŠENOST Z IAESTE STÁŽE

1. 2. 2019

BRAZÍLIE, UNICAMP CAMPINAS

Odjezd:

Cesta do Brazílie byla velkým krokem do neznáma, při odletu stále nebylo jasné, kde budu bydlet, jediná informace, kterou mi Brazilská strana IAESTE poskytla, bylo, že vše bude zařízené a že mě budou brzo informovat, naštěstí vše dobře dopadlo a po příletu do Rio de Janeira jsem dostal informace během čekání na svůj přestupní let do města Campinas ve státě Sao Paulo, kde jsem se účastnil stáže na univerzitě UNICAMP.

Stáž:

Po příjezdu mě vyzvedl pověřenec IAESTE a odvezl mě přímo na ubytování, které bylo ve sdíleném domě s jednou brazilskou rodinou a 2 dalšími studenty, nikdo moc anglicky nemluvil, ale pomocí google překladače jsme to nějak zvládli. Dům nebyl žádný luxus, v pokoji byla pouze postel a skříň na odkládání věcí, ale na brazilské standardy bych řekl, že to mohlo být i zdaleka horší. Dům byl kousek od centra ve městě Campinas, které má cca 1 mil. obyvatel a je přibližně 2 hodiny cesty od Sao Paula. Rodina byla velmi milá, ukázali mi okolí a dokonce jsem navštívil zbytek jejich rodiny a poznal tak místní zvyky a kulturu.

Po prvním víkendu stráveném s rodinou jsem měl poprvé sraz se svým supervizorem na univerzitě UNICAMP, kde začala má stáž. Konkrétně jsem pracoval na výzkumu v územním plánování a dodávání vody na fakultě architektury. Náplní mé práce bylo číst odborné stránky a posoudit na základě jejich obsahu, zda jsou přínosné pro daný výzkum, pokud ano, napsal jsem o článku zprávu a vložil jej do univerzitního systému, aby bylo možné ho později vyhledat a čerpat z těchto článků. Sdílel jsem kancelář s jedním z profesorů a chodil do každý týden 4-5x podle toho, jak jsem se domluvil s vedoucím, obecně práce byla velmi volná a když jsem potřeboval volno, tak nebyl žádný problém. Prostředí univerzity bylo skvělé, UNICAMP je jeden obrovský kampus, kde je téměř vše a většina studentů zde tráví všechen čas, během stáže se může člověk po domluvě účastnit všelijakých mimoškolních aktivit. Jelikož má univerzita přes 30 000 studentů je zde spousta zahraničních studentů, takže není těžké se seznámit a snadno se zapojíte do chodu každodenního života. Většina studentů žije v okolí kampusu ve velkých sdílených domů, Brazílie je ekonomicky poměrně nestabilní stát, takže spousta studentů si vydělává na bydlení tím, že pořádají různě akce ve svých domech, kde člověk platí vstup, většinou se jedná spíše o symbolickou článku a každý týden je hned několik takových akcí. Jídlo v celém kampusu bylo v rámci stáže zdarma, takže pokud člověk chtěl dokázal ušetřit na jídle.

První měsíc jsem dojížděl autobusem z centra na univerzitu a po prvním měsíce jsem se rozhodl přestěhovat do jednoho ze studentských domů blízko kampusu, abych nemusel dojíždět. S přestěhováním nebyl žádný problém a bylo to velmi časté i u ostatních stážistů z jiných zemí. Ubytování jsme si hradili sami, ale na měsíc vycházelo kolem 2 400,- korun.

Co se týče bezpečnosti, tak jelikož Campinas bylo menší město, tak není zdaleka tak nebezpečné jako jiná velkoměsta, v Brazílii jsem strávil více jak 2 měsíce a za celou dobu nenastal jediný problém a ani jsem nepotkal nikoho ze stážistů, koho by někdo okradl nebo podobně, ale je dobré být opatrný, doprava pomocí UBERu byla v Brazílii velmi laciná, takže jsme téměř všude jezdili s ním.

Volný čas a cestování:

           Hlavní důvod, proč jsem si zvolil stáž v Brazílii bylo poznání jiné kultury a cestování, město Campinas bylo skvělé místo na prozkoumávání Brazílie, protože se nachází kousek od Sao Paula a i Rio de Janeira. V prvním týdnu jsem se seznámil se stážisty z Německa, Rakouska, Srbska, Norska a Belgie, kteří byli ve stejném programu přes IAESTE a společně jsme procestovali většinu okolí. Do měst jsme jezdili většinou autobusy, které jsou na delší cesty velmi pohodlné a pokud jsme jeli do přírody využívali jsme hlavně půjčovny aut.

           Brazilské IAESTE je dost aktivní a snaží se organizovat různé společné akce pro stážisty, první akce, kterou organizovali byla na pobřeží, kde jsme se seznámili i se stážisty z ostatních měst, se kterými jsme se pak několikrát během cest setkali. Většinou člověk platil pouze cestu, a to co sám utratil, což bylo super. Pak také byla možnost účastnit se placených výletů, které byli organizovány členy IAESTE pokud se člověk chtěl podívat někam dál, tyto výlety už byly finančně náročnější a uskutečňovali se až podle zájmu studentů.

           Největší akce, kterou pro nás během pobytu IAESTE v Brazílii organizovalo byla tzv. Vitória Challange, které se konala ve městě Vitória, byl to celý víkend, kde jsme se rozdělili do týmu a soutěžili v různých úkolech po celém městě, pak bylo společné grilování a podobně, zde se platil nějaký menší poplatek organizátorům, ale jinak opět vše až na dopravu bylo zařízené. Do města byla potřeba doletět a bylo to jedno z nejhezčích měst, co jsem měl možnost navštívit s krásnými plážemi a studentským životem.

Závěr:

           Stáž v Brazílii je ideální pro lidi, kteří chtějí poznat jinou zemi a život v ní, výplata v práci sice stačila na pokrytí základních potřeb, ale rozhodně počítejte, že bude třeba utratit trochu více. Každopádně je to něco, čeho litovat nebudete, tato stáž byla jedno z nejlepších prázdnin, co jsem kdy zažil a poznal jsem lidí z jiných zemí, pokud vás láká zkusit život na pár měsíců v exotické zemi a někam se podívat je to skvělá volba a zkušenost, určitě bych se rád vrátil.

Lukáš Bejček, ČVUT