PřihlášeníPro společnostien
Přihlášení Pro společnosti

ZKUŠENOST Z IAESTE STÁŽE

12. 1. 2019

JORDÁNSKO, AMMAN

Moře, pláže a nekonečná dobrodružství?

Jordánsko je země na Středním východě s hlavním městem Amman, ležícím 50 km od Mrtvého moře. Na první pohled ničím nepřekvapí a po 2 měsících to nebude o nic lepší. Na druhou stranu pokud vás láká exotická země s odlišnou kulturou a chcete mít hromadu zážitků, které jen tak někdo netrumfne, jste na správném místě.

Přeci jen hlavní důvod proč jsem se přihlásil na stáž v zahraničí byla praxe (vlastně jsem měl po státnicích 2 měsíce volno před odjezdem na Erasmus). Pracoval jsem v místní stavební firmě, která prováděla jak výstavbu nových objektů, tak rekonstrukce. Většinu času jsem trávil v kanceláři, práci na projektové dokumentaci a občas jsme jeli do terénu, podívat se jak probíhá výstavba. V době pobytu, byla pouze jedna probíhající rekonstrukce, takže nebylo mnoho příležitostí vyrazit mimo kancelář. Měl jsem trochu obavy, jak bude probíhat komunikace, protože s Arabštinou vám ani google translator nepomůže, ale v kanceláři se dalo v pohodě domluvit anglicky.

Během celého pobytu se o nás (asi 20 lidí z různých koutů světa, kteří přijeli na stáž) staralo IAESTE Jordan. Všichni jsme byli ubytováni v hotelu nedaleko centra Ammanu a velkou část volného času jsme trávili společně. Lidé z IAESTE Jordan nám ukázali zajímavá místa a dokonce pro nás připravili celkem 3 výlety, kdy jsme se podívali k Mrtvému Moři, Rudému Moři nebo do skalního města Petra. Jelikož z našeho platu jsme si tak tak zaplatili jídlo a ubytování, bylo velmi příjemné, že nám dopravu k těmto památkám a ubytování zajistilo právě IAESTE.

Pokud se hodláte vyrazit na stáž a zároveň si to chcete okořenit zcela odlišnou kulturou, můžu Jordánsko jen doporučit. Ono to vypadá, že práce 6 dní v týdnu za minimální mzdu a pekelná hromadná doprava (jízdní řády neexistují) je výzva, ale přátelství a zážitky, které spolu získáte, jsou nedocenitelné.

Díky IAESTE, které nám pobyt maximálně ulehčovalo, ať už to bylo ubytování, první den v práci, vyzvednutí na letišti či registrace na policii jsme si pobyt velice užili. Vyjet na stáž nebylo nikdy jednodušší, tak se nebojte a jeďte!

Rostislav Lipus, VUT Brno