PřihlášeníPro společnostien
Přihlášení Pro společnosti

ZKUŠENOST Z IAESTE STÁŽE

11. 1. 2019

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Emiráty – Ses zbláznila?!

Jsou věci, které vás tam nikdy nepřestanou udivovat. Rychlost stavebních prací a pomalé rozvážné kroky dam v podpatcích po mramorové podlaze. Všechno se tam dá udělat rychle, proto jsme na internet čekali 18 dní. Všechno tam jde i pomalu a proto jsme výplatu dostali o 14 dní dříve. Je to země mnoha protikladů, monumentálních staveb a drobných detailů, jako je dopravní značka: „Pozor, kozy!“. Pokud chcete posunout hranice komfortní zóny, ale zase ne úplně o moc, jsou Emiráty skvělou příležitostí.

Já vlastně ani nevím, proč jsem tam jela. Prakticky mě do registrace dokopala kamarádka z IAESTE, které mi před spuštěním psala asi 3x jestli už jsem se zaregistrovala a že jestli chci někam jet tak ještě mám 2 týdny/týden/den. Jediné pro mě možné byla Indie nebo Emiráty. Ale arabské země mě vždycky trochu fascinovaly a přišlo mi to tedy jako dobrý nápad. Taťka mi řekl, že jsem blbá, a že jsem se asi zbláznila, což mě utvrdilo v tom, že aspoň jako hec dobrý. Pak přišli první poplatky, první formuláře, pohovor. Pořád jsem si říkala – hele dobrý, ono se třeba něco pokazí a ty nakonec nepojedeš. Přijali mě, kalkulace letenky a víza. Říkám si – super jo, ale třeba ti to vízum nedají a nebudeš to muset všechno platit. Dali. Neříkala jsem si nic. Prakticky až po tom co jsem opustila klimatizované letadlo a dostala 40° facku tepla mi došlo co se to vlastně za víc jak půl roku odehrálo a kde to sakra jsem.

Začátek byl těžký, ačkoliv v laborce na mě byli všichni hodní, tak jsem si připadala dost ztraceně :-D. Nevím už ani, kdy se to zlomilo. Myslím, že náš první velký výlet nám všem pomohl. Došlo nám, že jsme všichni zodpovědní dospělí lidé (ha ha) a že můžeme dělat, co se nám zachce, respektive, co nám naše platové ohodnocení dovolí. A tak jsme si užili 3 měsíce prázdnin od našich starostí všedních dní. Prakticky řečeno – dovolenou od našich životů. Kam se hrabe Jules Verne!

Teď to sice zní, jako bych nic nedělala a jen si užívala. Není to pravda, poctivě jsem pět dní v týdnu 8 hodin pracovala a dokonce budu napsaná pod jedním článkem. Ale pro mě to nebylo o vědě, i když to byl velmi příjemný bonus, naučila jsem se, že vědu jde praktikovat i trochu jinak, než znám z VŠCHT a nejen vědu, celkově chod vysoké školy, chod laboratoří… A že to nemusí být vždy lepší, ale ani to nemusí být vždy horší. Například bych fakt nechtěla mít oddělený kampus od kluků, když připustím, že jen díky nim jsem odchodila laborky z Chemického inženýrství. Ale zase mít v posluchačských laboratořích člověka, který po vás umyje nádobí, bych brala všema deseti!

Vyjela jsem, děsila jsem se, měla jsem deprese, chtěla jsem domů. Smála jsem se, užila jsem si spoustu skvělých výletů, našla jsem si asi 30 přátel, kteří hrozně chtějí přijet do Prahy na pivo, plus asi 10, kteří se spokojí s čajem, něco málo jsem se naučila, přežila jsem, vzpomínám, chybí mi ti lidé, určitě se tam chci vrátit (ale jen v zimě a na dovolenou) a doporučila bych to úplně všem. Jakože úplně. A nevěřte lidem, co vás podceňují! Když vám někdo řekne, že přece nemůžete přežít v cizí zemi bez simky a bez veřejné wifi 3 měsíce – jde to! A ušetříte tím asi dva obědy! Ne dobře… jen se mi nechtěla vyndávat moje simka, mám k ní silný citový vztah… Ale to už zase odbíhám od tématu!

Ať už si vyberete Emiráty nebo třeba Uzbekistán – zkuste to! Pokud jste pohodlný lemry jako já tak vás to bude štvát! Nebude vás bavit, jak vám pořád všichni říkají, že máte krátký kalhoty. Ale jeďte. Poznejte ostatní národnosti a možná zjistíte, že oni mají větší a snad i oprávněnější strach z nás než my z nich. Jeďte! A užívejte si, jak musíte všechny nutit jít na pláž, protože pro ně je to nudná každodenní záležitost a jsou překvapení, že stále existují země bez moře. Ne prostě nenapíšu o tom nic smysluplného. Protože aby to dávalo smysl, musel by to být 500 stránkový román.

Bylo to nezapomenutelný – hlavně proto, že si pamatuju jen to hezké.

Jeďte. Hned. Kamkoliv. Ale když vám to někdo takhle hezky zařídí a vy to máte prakticky bez práce je to mnohem lepší. Děkuji, že pro nás pohodlné lemry existují organizace jako IAESTE. Bez nich bych se do Emirátů rozhodně v následujících x letech nedostala.

Ale zase pokud jste lemry tak si ani tohle nepřečtete. Tak já zkusím zvýraznit to podstatné: NAJDĚTE SI KAMARÁDA Z IAESTE, KTERÝ VÁS K TOMU DOKOPE, A VY MU PAK MŮŽETE TAKHLE VEŘEJNĚ PODĚKOVAT! Dík Lucí! Dík IAESTE.

Vaše Anet! <3

Aneta Marešová, VŠCHT Praha

Video ze stáže najdete na našem youtube kanále: https://youtu.be/SPVgdP2eJc0

Více článků od Anet najdete na jejím blogu: https://chemistinemirates.blogspot.com